Зелений тариф для комерційних підприємств

Зелений тариф є стимулом для розвитку виробництва електроенергії з відновлювальних джерел. Застосовуючи зелений тариф, держава гарантує продаж електроенергії, вироблену з відновлюваних джерел за вищою ціною, ніж звичайні тарифи з центральної електромережі.

Для малого та середнього бізнесу з'явилися нові можливості, які відкриваються при підключенні зеленого тарифу.
В Україні величина зеленого тарифу розраховується з роздрібного тарифу для другого класу споживачів (напруга до 35 кВ) на підвищувальний коефіцієнт. Його встановлюють для кожного виду відновлювальних джерел енергії окремо. Зараз базовий тариф для комерційних сонячних електростанцій є ​​сума в межах 7,87 грн/кВт-год   до  10,80 грн/кВт-год. Базовий тариф щомісяця переглядається НКРЕ залежно від офіційного курсу гривні до Євро.

Етапи встановлення сонячної електростанції комерційним підприємством від початку до отримання зеленого тарифу.

1. Розробка техніко-економічного обґрунтування (ТЕО). При виборі обладнання необхідно врахувати передбачену законодавством «місцеву складову» 50% - таку частку повинні мати сонячні електростанції з обладнання вітчизняного виробництва.

2. Оформлення права власності на землю та реєстрація юридичної особи. Якщо ділянка вже у володінні, необхідно змінити його первісне цільове призначення на використання під електроустановку. Якщо ділянки немає, його орендують зі зміною цільового призначення. Також необхідна реєстрація юрособи з зазначенням діяльності - виробництво електроенергії. Це оптимізує розрахунок доходів від проданої енергії і полегшить отримання податкових пільг. Якщо створення нової юридичної особи не проводиться, то статут підприємства доповнюють пунктом про діяльність з виробництва та продажу електроенергії з відновлювальних джерел енергії.

3. Розробка проектної документації. Проводиться із залученням ліцензованих проектувальників. Цей етап дозволить оцінити економічну доцільність і прибутковість проекту.

4. Укладення договору на приєднання установки до існуючих електромереж. Узгодження проекту договору відбувається в Укренерго. З ним же укладають договір, якщо потужність установки перевищує 100 МВт, а якщо нижче - то в Обленерго. На цьому етапі відбувається вибір обладнання та оформлення права власності або оренди.

5. Підключення до електромережі. Цей процес проводить Обленерго. Фінансування з обох боків: держпідприємства і виробника. Держчастка в 50% йде за рахунок коштів, закладених в тарифи на передачу електроенергії. Ще 50% вартості підключення оплачує комерційне підприємство. Ці кошти йому повертаються державою протягом 10 років.

6. Отримання сертифікату Держінспекції архітектурно-будівельного контролю та ліцензії НКРЕ. Сертифікат ДАБК є документом введення об'єкту в експлуатацію. Ліцензія НКРЕ дозволяє заявнику виробляти електроенергію.

7.  Затвердження "зеленого" тарифу. Його надає НКРЕ на основі заяви та пакету документів, що описують об'єкт і підтверджують володіння сертифікатом ДАБК і ліцензією НКРЕ. Також необхідно подати документ про дотримання норм місцевої складової обладнання сонячної електростанції. Затвердження тарифу проводиться безкоштовно.

8. Оформлення членства в організації Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ). Для виробництва, оптової купівлі або продажу електроенергії в Україні будь-який суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний отримати статус члена ОРЕ та укласти договори купівлі-продажу електроенергії з його учасниками. Пакет для вступу в ОРЕ включає всі підтвердження права виробництва електроенергії і відсутність фіскальної заборгованості.

9. Укладання договору на продаж електроенергії по зеленому тарифу. Цей договір укладається між виробником і уповноваженим держпідприємством Енергоринок, що виступає державним регулятором розрахунків за постачання електроенергії на оптовому ринку. У відповідь на заяву, Енергоринок надає список необхідних документів. Підписаний договір вимагає узгодження та реєстрації в місцевому Обленерго.

З викладеного вище видно, що встановлення сонячної електростанції комерційними підприємствами та продаж електроенергії по "зеленому" тарифу є складною багатоетапною процедурою. Але шлях відкритий для всіх, навіть невеликим місцевим підприємствам.