Категорії

Основні параметри сонячних панелей

Напруга у фотоелектричних модулях
Напруга сонячної панелі визначається кількістю фотоелектричних елементів, з'єднаних послідовно. Кожен фотоелектричний елемент має робочу напругу трохи менше 0.5 вольта. В даний час є модулі з кількістю елементів 36,48, 54, 60, 72 і 96. Найбільш поширені модулі з кількістю елементів 36, 60 і 72. Вважається, чим менша напруга при максимальній потужності фотоелектричного модуля, тим ефективнішим є модуль.

 

Якість виготовлення
Якість фотоелектричного елемента може бути різною. Потрібно перевіряти якість виготовлення і відсутність візуальних дефектів на сонячних елементах, склі, захисній плівці і рамі фотоелектричного модуля. Ефективність модуля залежить від безлічі його параметрів - шунтового і послідовного опорів, шумових струмів, зворотного опору та інше. Якість сонячного елемента залежить від якості кремнію, контактних паст і припою.
Між склом і елементами розташована EVA-плівка, яка з часом мутніє. Від якості цієї  плівки може залежати термін служби модуля і втрата його потужності.
Також строк придатності модуля залежить від якості герметизації задньої захисної плівки та всього модуля. Задня плівка захищає модуль від попадання вологи. При неякісних даних елементах волога накопичується всередині модуля і руйнує контакти і контактну групу деталей і модуль може вийти з ладу.
Одним з елементів модуля є - алюмінієва рама. Дефекти, спричинені корозією рами внаслідок окислення, більше мають візуальний характер. Але в деяких випадках це може призводити до руйнування конструкції.

 

Толерантність
Під толерантністю мається на увазі відхилення реальної потужності модуля від заявленої паспортної. Толерантність може бути як позитивною, так і негативною. Наприклад, модуль c паспортною потужністю 240 Вт може мати потужність 230Вт; це означатиме, що даний модуль має негативний толеранс. Позитивний толеранс означає, що сонячна панель не тільки гарантовано матиме при стандартних тестових умовах вихідну потужність 240Вт, але навіть і більше.

 

Температурний коефіцієнт
Температурний коефіцієнт відображає  вплив на вихідний струм і напругу модуля матиме підвищення або зниження температури модуля. Як відомо, напруга і потужність модуля при підвищенні температури зменшуються, а струм підвищується. Чим менший температурний коефіцієнт зміни потужності, тим фотоелектричний модуль є кращий.

 

Ефективність перетворення сонячного світла
Чим більший ККД, тим меншу площу модулів потрібно для генерації однакової потужності енергії.

 

Загальна кількість енергії, витраченої при виробництві модуля
Цей параметр не є обов'зковим, носить тільки інформаційний характер. Загальна кількість енергії, яку було витрачено при виробництві сонячного модуля від видобутку кремнію до доставки в магазин готової продукції. Цей параметр відображає, наскільки енергоємним було виробництво модуля і наскільки швидко сонячний модуль виробить таку ж кількість енергії, яку було витрачено на його виробництво (так звана окуповуваність енергії).

 

Термін служби та гарантія
Заявлений термін служби сонячної панелі може відображати впевненість виробника в якості виробленої продукції. Солідні виробники мають гарантію 25 років на 80-90% потужності модуля, а також 5 і більше років на механічні пошкодження. Важливо правильно вибрати продавця або установника, які забезпечать вам правильний вибір і режими роботи вашої системи сонячного електропостачання.

 

Розміри і потужність
Вартість модуля залежить від його потужності прямо пропорційно. Однак, чим більше одинична потужність модуля, тим менше буде його вартість за Ват. Тип сонячних елементів, застосованих в модулі, також визначає його розмір. Тому спочатку порахуйте, яка потужність вам потрібна для постачання електроенергії для вашого навантаження і кількості ваших модулів. Може знадобитися вибрати більш дорогі, але більш ефективні модулі, для того, щоб забезпечити всі ваші потреби в енергії. Не забувайте, до речі, що перед проектуванням системи сонячного електропостачання потрібно вжити всіх можливих заходів з енергозбереження.

 

Пікова потужність всіх модулів виміряна при стандартних тестових умовах
Тестові умови за STC: маса повітря AM = 1.5, радіація E = 1000 Вт / м2 і температура фотоелектричного елемента Tc = 25 ° C. Такі умови при реальній роботі модулів не існують - модулі нагріваються зазвичай до 40-60 градусів, освітленість майже завжди нижче 1000 Вт / м2 (виняток становлять морозні ясні дні). Тому багато виробників також дають характеристики модулів при NOCT (normal operation conditions) - зазвичай для температури модуля 45-47С і освітленості 800 Вт / м2, при цьому вироблення модулів приблизно на 25-30% нижче пікового. У морозний ясний день вироблення модулів може доходити до 125% від пікової.

 

Типи фотоелектричних елементів - монокристалічні, полікристалічні, тонкоплівкові
Три основних типи сонячних елементів, які зараз масово продаються на ринку (всі кремнієві).
    Монокрісталічні  мають кращу ефективність і задовільні температурні коефіцієнти при сонячній погоді.
    Полікристалічні -   в даний час найбільш популярні, тому мають меншу вартість за Ват при приблизно таких же характеристиках, як монокрісталічні. Останні поліпшення в технології полікристалічних модулів брендових виробників привели до того, що їх параметри можуть бути навіть кращі, ніж у монокристалічних модулів виробників.
    Тонкоплівкові використовують найменшу кількість кремнію. Мають приблизно в 2 рази менший ККД у порівнянні з кристалічними модулями. До переваг можна віднести низький температурний коефіцієнт (тобто при нагріванні потужність таких модулів падає незначно) і велику чутливість при освітленні.
Результати тестування модулів по PTC (які ближче до реальних умов експлуатації модулів) показують, що деякі монокристалічні краще, ніж деякі полікристалічні, а деякі полікристалічні краще ніж деякі монокристалічні. Однак більшість монокристалічних модулів трохи краще працюють при нагріванні - це підтверджує аналіз великої кількості даних по PTC потужності сонячних модулів різних виробників. Полікристалічні елементи краще працюють при низькій освітленості і в похмуру погоду.

 

Рекомендації     

Якщо хочете отримати модулі з прогнозованими параметрами - купуйте брендові, із зазначенням реального виробника. Цей виробник повинен бути в списку протестованих незалежними лабораторіями або рекомендований незалежними агенціями. Тести каліфорнійського агентства California Energy Commission, де наведені дані по великій кількості протестованих незалежними лабораторіями модулів. У Європі також проводяться незалежні тестування сонячних панелей. Найвідоміша лабораторія - TUV - також має базу даних сонячних панелей різних виробників. Якщо в цих списках є виробник пропонованих вам модулів - це вже добре. Ви можете отримати за ним дані незалежних вимірювань, а не тільки заявлені продавцями чи виробниками параметри. Дрібні "невідомі" виробники зазвичай не потрапляють в такі списки.